Na chodu nemeckého Freisenbruchu sa podieľa fanúšikovia, klub kvitne

Nevšedné cestou sa v otázke konaní klube vydáva nemecký celok TC Freisenbruch. Essenský tím aktuálne dominuje druhej najnižšej nemeckej divízii okrem iného na základe rozhodnutia fanúšikov, ktorí môžu na webových stránkach určovať zloženie základných jedenáctek či prestupovej cieľa…

Klub TC Freisenbruch bol založený už v roku 1902, v posledných rokoch a dekádach však škaredo tápal aj v najnižších poschodiach nemeckého ligového poschodí, a tak sa vedenie obrátilo na oddaných fanúšikov. Ktokoľvek zaplatí päť eur za špeciálny typ členstva, môže sa podieľať na tvorbe dôležitých rozhodnutí.

A takýto krok sa vypláca.Zhruba v polovici sezóny Kreisligy B sa Freisenbruch môže pochváliť jedinou stratou za šestnásť kôl a na čele tabuľky sedí s pohodlným osmibodovým náskokom. Komunita klubu sa potom utešene rozrastá.

“Teraz máme ‘trénermi’ z Rakúska, Švajčiarska. Je tu jeden človek z Vietnamu a zrovna včera sa prihlásil jeden z Osla,” pochvaľuje si medzinárodné portfólio zainteresovaných fanúšikov športový riaditeľ klubu Peter Schafer. Čoskoro vraj bude možné Freisenbruch riadiť aj v anglickom rozhraní.

Pre platiaceho odberateľov web TC Freisenbruch nápadne pripomína populárny počítačovú hru Football Manager.Takýto fanúšik bez oneskorenia dostáva informácie o výkonoch na tréningu či fyzickej kondícii všetkých hráčov, a po každom kole má k dispozícii videozáznam celého zápasu aj aktualizovanú finančnú situáciu klubu.

Schafer pritom zdôrazňuje, že mu ide o expanziu celej značky , o viac uhlov pohľadu; inými slovami neusiluje o zapojení iba úzkeho kruhu fanúšikov priamo z Essenu. “Chceme, aby aj ľudia v Mníchove mohli nadobudnúť dojem, že sú klubu blízko, aby mohli súdiť hráčov so všetkými ich silnými a slabými stránkami,” vysvetľuje funkcionár.

Schafer ďalej žartuje , že sa síce dá hlasovať o prípadnej ponuke za Cristiana Ronalda, ale ona ponuka by zrejme mohla pozostávať akurát tak z basy pív.A napríklad rovno o hodnote jedného téglika piva na štadióne môžu fanúšikovia voľne hlasovať, rovnako ako o cene vstupného.

Takýto koncept pritom nie je len hračkou pre angažovanej priaznivcov, ale aj ťahákom pre licencované trénerov. Pred touto sezónou sa napríklad Freisenbruchu podarilo do svojich radov zlákať člena kádra Schalke, ktoré v roku 1997 vyhralo Pohár UEFA, Mikea Mollensiepa.

“Som v tom iba vďaka tomuto konceptu. Skôr som hrával akurát online futbalové manažérov a chcel som zistiť, či to môže v reáli fungovať.


a funguje, práve aj pre dobrú kooperáciu s (internetovými) trénermi, “
kýve hlavou súčasný hrajúci kouč TC Freisenbruchu.

Sponzor článku je on-line obchod s nábytkom Babynabytek ponúka produkty, ako sú, napríklad chránič matraca