Praha 10 sa nezhodla s magistrátom na memorande o jamkami

Nad Bohemians 1905 opäť visí hrozba sťahovanie na iný štadión. Praha 10 sa nezhodla s magistrátom na spoločnom memorande o odkúpení štadióne Ďolíček, na ktorom prvoligový klub hrá. Zastupiteľstvo mestskej časti dnes prijalo návrh memoranda, s ktorým ale hlavné mesto nesúhlasí. Majiteľ štadióne následne naznačil, že na dohodu chce čakať len do konca jesene.

Podľa radného hlavného mesta pre majetok Karla Grabeina Prechádzky (ANO), ktorý sa rokovaní zastupiteľstva mestskej časti zúčastnil, nie je v poriadku len jedno percento texte , ktoré ale nechcel spresniť.Štadión chcela pôvodne kúpiť mestská časť a vymeniť ho za pozemok vedľajšieho parkovisko, novo ho plánuje získať Praha.

O prevode sa jedná už od roku 2011 a ligovým futbalistom spôsobuje neistota ohľadom štadióne značné ťažkosti. Majiteľ štadióne, spoločnosť Bohemians Real, má s futbalovým klubom uzavretú nájomnú zmluvu do konca súťažného ročníka, ale sú v nej klauzula, podľa ktorých ju môže vypovedať už na konci septembra.

To by pre tradičné pražský klub znamenalo nutnosť sťahovanie, čo dnes naznačil aj štatutárny zástupca Bohemians Real Lukáš Eichinger. “Ak politici nenájdu nejaké riešenie do konca jesene, pristúpime na inú alternatívu.A tá už by bola iná ako futbalová, “ povedal Eichinger na webe Aktuálně.cz.

Hroziace sťahovanie ČTK potvrdil aj riaditeľ Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. ” Od majiteľa máme ultimátum, ale musí tomu predchádzať výpoveď. Takže určitý čas ešte máme. Budú teraz voľby, tak uvidíme, ako sa to pred nimi rozhýbe. Z mojej skúsenosti viem, že pred voľbami sa to začne veľa hýbať. Ak by sa to ale do volieb nestihlo, tak sa to potom naopak veľa pribrzdí, “ povedal Jakubowicz.

Zatiaľ je však optimistom. ” Keby som bol v Bohemce pesimistom, tak sa už niekde hojdá. Stále dúfam, že to dobre dopadne. My s tým však nemôžeme nič robiť. To je rokovaní medzi magistrátom a mestskou časťou, kto si na tom získa politické body.Aj majiteľ tomu len prihliada, aj keď sa jedná o jeho majetok, “ dodal.

Memorandum medzi mestskou časťou a hlavným mestom vznikalo celé leto, dnes prijatý návrh je už jeho piatou verzií. “Návrh memoranda samozrejme Praha 10 diskutovala s hlavným mestom, a to opakovane. Je to výsledok niekoľkomesačnej práce nielen na strane Prahy 10, ale aj hlavného mesta, “ uviedol zástupca primátora Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09).

Podľa Procházku sa na ňom ale strany nezhodli. “Boli sme veľmi prekvapení, že sme nedostali pripomienky, ani memorandum, ale ultimátum. Ani ja, ani nikto na magistráte sme to oficiálne nevideli, “ povedal na dnešnom rokovaní. Podľa Peka ale radní dostal posledný návrh memoranda 25.augusta. “Neviem, prečo sa nám do včerajška po dobu 12 dní neozval, či na to mal vplyv jeho výlet do Číny,” dodal Pek. Praha si podľa neho berie mestskú časť ako rukojemníkov.

Spor je najskôr ohľadom susedného pozemku, ktorý má Praha 10 zverený do užívania a na ktorom prevádzkuje parkovisko.Praha si podmienila nákup štadióne jeho vrátením, mestská časť zase v memorande chcela, aby ho nemusela vracať najbližšie dva roky.

Už skôr si stanovila aj ďalšie podmienky: chce napríklad zachovať parkovacie miesta alebo vybudovať okolo Botiče pás zelene. “Chceme byť istí, že aj v prípade, že bude (pozemok) spravovaný hlavným mestom, bude aj naďalej využívaný v prospech obyvateľov mestskej časti,” dodal zástupca primátora Pek.

Pôvodne pred dvoma rokmi chcela štadión získať mestská časť práve výmenou za sporný pozemok a doplatok. Hlavné mesto ale zmluvu neschválilo a nakoniec sa rozhodlo jednať o kúpe štadióne od majiteľa Bohemians Real samo. Mestská časť preto jednostranne vypovedala výmennú zmluvu.