Swansea bude v budúcej sezóne prispievať cestujúcim fanúšikom

Nedávna štúdia odhalila, že fanúšikovia waleského Swansea počas jednej sezóny Premier League nacestují vôbec najviac kilometrov – v priemere 350 kilometrov na výlet, čo bezmála zodpovedá dĺžke trasy z Prahy do Ostravy. Preto sa vedenie waleského klubu odhodlalo ku šľachetnému kroku: výjazdy vlastných priaznivcov bude štedro dotovať…

Realita na vybraných štadiónoch anglickej Premier League je v tejto chvíli taká, že niektoré lístky pre dospelých stojí až 50 libier.Cieľom tejto novej iniciatívy je však udržať maximálnu cenu na hranici oveľa prijateľnejších 22 libier.

Vedenie Swansea práve za týmto účelom vyhradí 300 tisíc britskej meny a rozprestrie je naprieč celou sezónou 2015/16 ako súčasť akéhosi fondu na podporu bežného cestujúceho fanúšika. Úľavy sa samozrejme budú týkať aj detí.

“Usilovne sme pracovali na zredukovanie cien vonkajších lístkov pre našich fanúšikov aj počas minulej sezóny skrze obojstrannej dohody s ostatnými klubmi,” vysvetľoval podpredseda Swansea Leigh Dineen. “Bohužiaľ, z rôznych dôvodov sme neboli schopní vyjednať zľavy so všetkými celky,” dodal skrúšene s ohľadom na 10 neochotných klubov.

Preto sa teda na juhu Walesu rozhodli svojim priaznivcom vyjsť v ústrety čisto na svoje náklady. “Tento záväzok znamená, že jeden dospelý môže navštíviť úplne každý vonkajší zápas Premier League za súhrnnú cenu vo výške 418 libier.To je o viac ako 250 libier lacnejšie, než na koľko by to podľa našich výpočtov vyšlo bez tejto dotácie, “ pridáva sa šéf združenia fanúšikov Swans Huw Cooze.

Záverom treba dodať, že taký vrúcny vzťah vedenie labutí k verným fanúšikom nie je v jadre až tak prekvapivý.Naposledy ôsmy klub tabuľky je koniec koncov z polovice vlastnený práve spomínaným združením, lepšie povedané nadácií (v origináli Swans Supporters ‘Trust), ktorej jeden člen je tiež súčasťou užšieho vedenia Swansea City.

Waleský celok je zapojený aj do špeciálna celoligové iniciatívy na podporu cestujúcich fanúšikov, ktorým sú na výjazdoch poskytované zápasovej brožúry aj nejaké to jedlo.

Takýto program funguje už dva roky a kluby Premier League sa v jeho rámci podujala dať stranou dohromady 12 miliónov libier; samo Swansea na svojich fanúšikoch touto cestou minulo celkovo 175 tisíc a mimo 15 ligových duelov im takhle spríjemnilo aj dve pohárové zápolení.

Na poslednom vonkajšom zápase uplynulého ročníka napríklad každý fanúšik Swansea dostal repliku domáceho drese zadarmo.Pretože taký oddaný podporovateľ labutí sa predsa vonku cíti ako doma…