Vrba si zničil reputáciu. Možný odchod do Ruska takmer nikoho nebolí

Prvá polovica roku 2016 vykreslila Pavla Vrbu úplne v inom svetle, než ako ho verejnosť vnímala skôr. Na neúspešnom EURO urobil množstvo chýb, svojou nervozitou aj zpupným správaním sa podpísal pod to, že český súbor išiel už po skupine domov. Ak teraz naozaj zdvihne kotvy a zamieri do ruskej Machačkala, aura velebeného trénera definitívne padne. Tak tvrdo, že jeho koniec u reprezentácie nakoniec nebude žiadnou tragédiou.

Keď vlani v decembri denník Šport ako prvý prišiel s tým, že v hre je jeho možný odchod do Ruska po skončení majstrovstiev Európy, tréner sa tej myšlienke len pousmial. “Mám teraz maximálne dve ponuky – z Nového Strašecí a Hodonína,” rýpol si do novinárov, čože to zase je za výplod fantázie.Ako ukázal čas, zas taký výmysel to evidentne nebol…

Podivný prerod Pavla Vrbu z konca roka 2015 pokračoval ďalej, vrcholom bolo nepodarené majstrovstvá Európy. Svoju prvú veľkú akciu na reprezentačnom poli predovšetkým ľudsky nezvládol. Smerom k novinárom bol popudlivý, jízlivý. Zjavne si neuvedomoval, že nervozitu a očividnú averziu voči tlači prenáša aj na hráča.

Možno aj tí sa pozastavovali nad tým, ako Vrba na verejnosti reaguje. Skoro na každý dotaz zbytočne podráždene, prípadne krátkymi, jednoslovným odpoveďami. Zahraniční novinári, ktoré sme počas turnaja vo Francúzsku stretávali, len nechápavo krútili hlavou, čo to český tréner na tlačových konferenciách predvádza.

Vrbovi navyše nehrali do karát ani slovenskej výsledky.Na turnaji ani raz netrafil základnú zostavu, mužstvo nedokázal vyladiť tak, aby predviedlo svoje maximum. Namiesto toho prišlo ťažké rozčarovanie, jediný bod v skupine a horký odchod domov.

Nevydarený európsky šampionát bol zrejme posledným turnajom, ktorý Pavel Vrba pri národnom tíme absolvoval. Podľa všetkého sa chystá kývnuť ruskej Machačkale. Teda ruskému celku, žiadnemu Novému Strašecí či Hodonín, ako novinárom v decembri tvrdil.

Ukazuje sa, že možné pytačky na východe neboli fantázií redaktorov Športu, ale že na nich skutočne niečo bolo.Ťažko veriť tomu, že by prvý kontakt medzi ruským klubom a trénerom prebehol až v momente, keď národný tím pristál po francúzskej biede na letisku v Prahe.

Hoci sa to niekomu páči, alebo nie, dôležitý je aj pohľad fanúšikov. Ešte pred majstrovstvami Európy mal Vrba pozíciu úspešného muža, ktorý aj s kvalitatívne horšími futbalistami dokáže takmer zázraky.

To sa veľmi rýchlo zmenilo. Odchod trénera, ak naozaj zamieri do Ruska, kvôli jeho podivnému závere u reprezentácie nakoniec toľko ľudí mrzieť nebude.